fbpx

Czasami zdarza się, że dostosowujemy się do tego, czego oczekują od nas inni. Jeśli trwasz w takim stanie długo, może Ci się wydawać, że właśnie taki jesteś. Jednak, jeśli nie jesteś w pełni sobą, jeśli nie robisz tego, co sprawia Ci największą satysfakcję, to powoli Twoje życie staje się coraz trudniejsze. Czy podążasz za tym, co sprawia Ci radość? Czy codziennie z przyjemnością myślisz o kolejnym dniu? Czy jesteś autentyczny?

Inspiracją do rozmowy z liderami edukacji czyli każdym z Was, bo każdy jest liderem swojego życia, było moje spotkanie z Krystyną Brinkiewicz. Pełni ona funkcję dyrektorki Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, pod Elblągiem. Okazało się, że Krystyna właściwie stworzyła tę szkołę. Kiedy obejmowała stanowisko zastała upadający zespół szkół rolniczych. Nie było chętnych uczniów i koniec szkoły wydawał się nieuchronny. Jednak dzięki energii, kreatywności, determinacji Krystyny powstała jedyna w tym rejonie szkoła plastyczna, do której dziś na jedno miejsce jest bardzo wielu kandydatów.

Zdanie, które najbardziej mnie zainspirowało to było stwierdzenie: „Ja nie znam się na plastyce, z wykształcenia jestem ogrodniczką, ale doskonale znam się na ludziach i potrafię świetnie organizować. Więc zebrałam zespół doskonałych nauczycieli, oni mieli mi powiedzieć, czego potrzebują, aby dobrze pracować i…. ja im to zapewniam! Fundusze czerpię skąd się da, a oni stale unowocześniają warsztat pracy z uczniami i szkoła się wspaniale rozwija!”

Pomyślałam, że umiejętność rozpoznawania swoich mocnych stron, podążania za nimi i pozwalanie innym na to jest wspaniałą cechą. To przynosi sukces, satysfakcję, radość wszystkim kierowanym przez takiego lidera.

Z czym wiąże się dla mnie pojęcie autentyczności?

Odwaga

Liderzy potrzebują odwagi, szczególnie w trudnych i kryzysowych chwilach. Kiedy słyszymy o propozycji ministra, że ukraińscy uczniowie mają zdawać egzamin po polsku, to… autentyczny lider znajdzie takie rozwiązanie, aby nie dawać dodatkowego stresu tym uczniom.

Spokój

Autentyczny lider oczywiście doświadcza różnych emocji, ale potrafi nad nimi zapanować. Nie wpadnie do swojej grupy z okrzykiem: „Ja tego nie wytrzymam!”,  „Co oni znowu wymyślili!”.  Wie, że takie zachowanie nie pomoże innym, a tylko zaszkodzi, wprowadzając ich w stan konsternacji, niepewności, poczucia, że od nich nic nie zależy. Spokój i równowaga pozwalają też podejmować dobre decyzje. Nie za szybko, nie za wolno – w takim czasie, jaki jest odpowiedni.

Wizja/cel

Autentyczny lider ma swoją wizję/cel związaną z zespołem, organizacją, osobami i także samy sobą. Wie dokąd zmierza, jakim chce być liderem, nawet jeśli jest liderem tylko własnego życia. Co ważne – komunikuje tę wizję zespołowi czy samemu sobie. Jasno mówi, jak chce, aby było w organizacji, w szkole, w jego życiu.

Spójność

Bycie spójnym to zachowywanie się, działanie zgodnie z głoszonymi przez siebie zasadami, prawdami. To niezwykle ważne, bo brak spójności jest wyczuwany przez innych na kilometr.

Spójność to też dawanie sobie prawa do tego, aby decydować o sobie. Czyli – możesz działać tak, jak chcesz, a nie tak, jak radzą w popularnych poradnikach. Warto je czytać i potem brać z nich to, co Tobie odpowiada! Bo dziś kreowanie wizerunku, pokazywanie samych udanych lekcji, zadowolonych uczniów itd. Nie każdemu może odpowiadać!

Energia

Każdy z nas ma prawo do gorszych dni, do bycia zmęczonym itd. Autentyczny lider też, choć jednak mniej. Przede wszystkim powinien umieć dbać o siebie, a poza tym – jeśli jesteś liderem, to inni liczą na Ciebie. Wierzą, że kiedy będzie im ciężko, kiedy już nie będą dawali rady, Ty ich będziesz wspierać, pomożesz doładować akumulatory. Więc lider potrzebuje mieć energię na wyższym poziomie niż inni. A co z sytuacją, kiedy sama dla siebie jestem liderką? Wtedy planujesz regenerację, a potem mówisz do siebie: dam radę! Kto jak nie ja!

 Determinacja

Konsekwencja, upór w działaniu to cechy prawdziwych liderów. Nie odpuszczamy, jeśli wiemy, że to, co robimy jest potrzebne, że pozwoli lepiej funkcjonować zespołowi, naszej organizacji, kiedy rozumiemy sens naszych działań. Wiąże mi się to z dobrym planowaniem, wytrwałością.

Podążanie za marzeniami, za pasją

Autentyczny lider ma marzenia! I są to marzenia związane z organizacją, którą kieruje, albo z jego życiem, albo jego rodziną. Dlatego tak ważne jest uświadamianie sobie sensu tego, co robisz.

Podsumowanie

Jeśli jesteś liderem edukacji, to nie wystarczy, że będziesz mówić o tym, że szkoła powinna się zmienić i system jest zły. Może właśnie dlatego teraz pomyślałam o autentyczności, jako ważnej cesze lidera. Bo teraz, po czasie pandemii, w szkołach przyjmujących coraz większą liczbę ukraińskich uczniów potrzebujemy autentycznych liderów, którzy znajdą rozwiązania dobre dla wszystkich, zgodne z prawem ale też zdrowym rozsądkiem.

Bądź sobą, bądź autentyczna/autentyczny, a wszystko stanie się prostsze i lepsze!

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.