fbpx

Czy praca w szkole może wywoływać poczucie dumy?

 

Oczywiście, że TAK!!! Wszystko zależy od nas samych, a przede wszystkim od lidera i tego, jaką kulturę organizacyjną stworzył. Dużo zależy od tego, jakie są w praktyce wartości i misja organizacji, którą kierujesz. Ale nie te deklaratywne, tylko te, które wynikają z tego, jak się zachowują ludzie, jak wygląda przestrzeń szkoły/przedszkola, jakie są relacje?

 

Tony Schwartz w swojej książce Taka praca nie ma sensu określa 4 podstawowe potrzeby, których zaspokojenie daje energię potrzebną do osiągania wysokich wyników. Są to:

  • potrzeba równowagi (fizyczna),
  • potrzeba bezpieczeństwa (emocjonalna),
  • potrzeba samorealizacji (umysłowa),
  • potrzeba znaczenia (duchowa).

 

Dziś jest szczególna okazja, żeby każdy lider odpowiedział sobie na kilka pytań:

  • Czy aktywnie wspierasz ludzi w dbałości o aktywność fizyczną? Czy dajesz przykład swoim zachowaniem?
  • Czy naprawdę cenisz pracę nauczycieli i innych pracowników i wyrażasz dla niej uznanie?
  • Czy szanujesz pracowników, ufasz im i traktujesz jak dorosłych, którzy umieją samodzielnie podejmować decyzje dotyczące optymalnego wykonania swojej pracy?
  • Czy do swojej i ich pracy podchodzisz z wiarą i pasją?
  • Czy przedstawiasz nauczycielom i innym pracownikom szkoły/przedszkola atrakcyjny, inny niż wypłata cel codziennego przychodzenia do pracy?

Jeśli tak, to właśnie dzięki temu zaspakajasz te cztery rodzaje potrzeb swoich pracowników. A to sprawia, że oni pracują coraz lepiej, rośnie ich motywacja i pasja 😊

Wiele badań wskazuje, że to właśnie od postawy lidera zależy powodzenie organizacji. Najwięcej szkody przynosi rozbudowane EGO lidera!!! Jim Collins w swej książce Od dobrego do wielkiego pisze: „Najlepsi liderzy podporządkowują swoje potrzeby wyższym ambicjom osiągnięcia czegoś większego i trwalszego niż oni sami!”.

A szkoła/przedszkole to takie miejsce, gdzie właśnie ten duży – przyszłościowy cel jakim jest mądre, zrównoważone, szczęśliwe społeczeństwo powinien być najważniejszy.

Więc: jeśli odpowiedziałeś liderze pozytywnie na powyższe pytania, to… działaj tak nadal. Jeśli negatywnie, to… czas na zmiany! Najlepiej zacznij od dziś!

Nie szczędźmy słów uznania dla swojej pracy, doceniajmy to, co robimy na co dzień i mówmy sobie o tym głośno!

Liderze – taka nagroda nic nie kosztuje a sprawia, że czujemy, że szkoła/przedszkole to inspirujące miejsce pracy a zawód nauczyciela napawa nas dumą!!!

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.